تماس آموزش دانلود
سوال درباره خانه
  وب سایت شخصی مهدی محجوب، طراح گرافیک و طراح وب
 
 
مشاهده
 
نمونه کار
نمونه کار  
  • سوال: قصد طراحی گرافیک برای بیلبورد دارم، با توجه به هزینه زیاد اجاره بیلبورد، نگران بازگشت سرمایه هستم. چه نکاتی برای گرافیک بیلبورد اهمیت دارد؟  

پاسخ از مهدی محجوب: بیلبورد از رسانه های مهم است و نمی توان به راحتی از آن صرفنظر کرد. با اینحال باید موارد متعددی را در مورد این نوع تبلیغات مد نظر داشت.

• چه کسانی و ازکجا بیلبورد را می بینند مدتی؟ شرکتهای اجاره دهنده بیلبوردها موظف هستند بویژه در مورد بیلبردهای جاده ای، اطلاعاتی را در مورد حجم ترافیک منطقه، دوری و نزدیکی به محلهای مهم در جاده نظیر پلیس راه، عوارضی، استراحتگاه ها، مکانهای خطرناک و... ارائه دهند. در مورد این بیلبوردها طیف بینندگان حائز اهمیت هستند. می توان با اطمینان گفت کسانی که در جاده چالوس هستند، اهداف متفاوتی از سفر دارند تا کسانی که در مسیر کرمانشاه -ایلام، شمشک-دیزین یا مسیر اختصاصی فرودگاه مهرآباد حرکت می کنند. با دانستن طیف اکثریت افراد حاضر در یک جاده یا خیابان، می توانید نوع تبلیغات و یا سبک طراحی را انتخاب کنید. سوالاتی که میپرسید این است که : آیا در این جاده خودروهای سنگین حرکت می کنند؟ افرادی که در این جاده هستند بیشتر به قصد تفریح حضور دارند یا کار؟ دانشجو هستند یا خانواده؟ جاده در مسیر شهرهای بزرگ است یا تنها نواحی محلی را به هم وصل می کند؟
زاویه بیلورد نسبت به جاده و خیابان نیز از مواردی است که باید در نظر داشته باشید. فاصله بینندگان از تابلو و زاویه آنها نسبت به آن را بویژه در طراحی اندازه فونت و اجزای بیلبورد فراموش نکنید. حتی معماران و مجسمه سازان چندصد سال پیش نیز می دانستند که باید اثر هنری خود را بر مبنای زاویه دید بینندگان آن تغییر دهند!

• سادگی: توجه داشته باشیدکه کسانی که در حال دیدن بیلبورد هستند، اغلب درحال حرکت بوده و فرصت کافی برای خواندن متن و آنالیز تصاویر پیچیده ندارند. ممکن است حتی امکان یادداشت شماره تلفن را هم نداشته باشند. بنابراین اصل اساسی طراحی بیلبورد سادگی، عدم استفاده از فونتها و تایپوگرافی های پیچیده، شماره های متعدد، آدرس و... می باشد. همچنین زاویه دید بینندگان متحرک نیز اهمیت دارد. مدت زمانی که یک بیلبورد در میدان دید عبور کنندگان قرار میگیرد قابل محاسبه می باشد. شکل نورپردازی و میزان نور محیط بویژه در ساعات تاریکی، باید در طراحی شما مورد توجه باشد. بیلبورد نباید جوری طراحی شود که در ساعات تاریکی و نور مصنوعی، قابل تشخیص نباشد.

بازگشت به صفحه سوالات
 
 
 
 
         
   
 
  facebook من در کلوب اینستاگرام من تلگرام  
   
        خانه | درباره | تماس   English    

کلیه حقوق این وب‌سایت و آثار مندرج در آن، برای مهدی محجوب محفوظ است. تماس: 09197549042،3